Hambaravi ja suuhügieen

Veateade

Warning: Trying to access array offset on value of type null in include() (line 31 of /chroot/home/robertluht/robertluht.ee/html/sites/all/themes/luht/node.tpl.php).

Suukirurg Robert Luht

Suukirurgia

Hambaproteesid

Hambailmplantaatide paigaldamine

Tarkusehammaste eemaldamine

Tarkusehamba eemaldamiseks on mitmeid põhjuseid. Enamasti selgitab vajaduse välja hambaarst. 

Kui sellist protseduuri (operatsioon) on vajalik teostada, siis patsient võiks teada järgmist:  tavaliselt teostatakse hamba eemaldamine kohaliku tuimestusega, mistõttu võib eelnevalt süüa-juua. Tühi kõht võib põhjustada nõrkusetunnet, iiveldust ja ka minestust. Enne sellist protseduuri on soovitav hambad hoolikalt pesta ja loputada veega. Suitsetamine samal päeval on vastunäidustatud. Patsiendid, kes tarvitavad mingeid ravimeid (verevedeldajad, vererõhu ravimid, rahustid jne ), peavad arsti sellest informeerima. Kindlasti on vaja teavitada ka allergiate olemasolust. 

Hamba eemaldamine on kohaliku tuimestuse (tuimestussüst ) kasutamisel täiesti valutu.  Kui hambajuured on sirged ja normaalse pikkusega, siis on protseduuri aeg umbes 15 minutit. Maksab see 90-120 eurot.

Kõverate ja ka keskmisest pikemate juurtega hamba eemaldamine võib võtta oluliselt rohkem aega ning vahendeid. Eemaldamist  vajav tarkusehammas võib olla ka vales asendis: kaldu ette- või tahapoole ja ka külje peale, osaliselt suhu lõikunud ning täiesti suhu lõikumata (retineerunud). Raskendavateks asjaoludeks hamba eemaldamisel on ka vähene suu avanemine ning piiratud nähtavus keele või põse tõttu. Selliste tööde hind jääb vahemikku 130-260 eurot. 

Alati ei ole võimalik enne töö tegemist täpset maksumust öelda.  Hamba eemaldamise käigus alles selgub selle keerukus ja vajalike vahendite hulk. 

Arst informeerib patsienti tehtud töö käigust. 

Soovitused haava hoolduseks ja paranemiseks antakse töö lõpetades. 

 

Hambaimplantaadid - 100 % Sina ise! 

Elu jätab jälgi – ka hammastele. Kukkumine või spordiõnnetus võib jätta tühja koha naeratusse igas eluetapis ning kaaries ja periodotiit võivad aastate jooksul terve rea hambaid võtta. Ebameeldiv olukord. Kuid nüüd pole enam vaja vapralt elada puuduvate hammaste või silmatorkava ja logiseva proteesiga. Hambaarstidel on olemas kaasaegne lahendus – Friadenti originaalimplantaadid Saksamaalt, mille väljatöötamisel on kasuta- tud kõrgtehnoloogilisi vahendeid. Neid on testitud miljoneid kordi ja kasutatakse terves maailmas.

Väikesed titaanist „kruvid” on kõrgtehnoloogilised kunsthambajuured, mis sobituvad ideaalselt lõua- luuga. Need on püsivad ja loomulikud ning pakuvad stabiilset tuge nii üksikutele hambakroonidele, kui ka suurematele sild- või täisproteesidele. Implanteeritud hambad on praktiliselt identsed ülejäänud hammaste- ga ja tunduvad suus täiesti loomulikena. Probleemid

logisevate proteesidega jäävad minevikku. Sildproteeside kinnitamiseks pole enam vaja kõrvalolevaid hambaid kahjustada. Igas eas ja situatsioonis turvalist lahendust pakkuvad Friadenti implantaadid on püsivad, hammustuskindlad ja sama ainulaadsed nagu nende kandja.

Implantaadid on turvalised ja parandavad elukvaliteeti. Saate taas häbenemata naeratada ja nautida maitsvat toitu. Selles trükises kirjeldatakse kui üllatavalt lihtne on implantaatide paigaldamine.

On aeg parandada oma elukvaliteeti Friadenti implantaatidega. 

 

Loomulik ja nähtamatu – implantaadid parim lahendus ühe hamba puudumisel! 

 

Igaüks võib kaotada hamba. Sageli juhtub see sekunditega – teete sporti ja äkki on hammas läinud. Šokk, aga enam pole see väga suur draama. Implantaadid pakuvad selle probleemi puhul lahenduse, mis on loomulik ja silmatorkamatu. Hambaarst sisestab pisikese kõrgtehnoloogilise kunsthambajuure lõualuusse samasse kohta, kus asus oma hambajuur. Enamasti ei võta see rohkem aega kui tavapärased protseduurid hambaarsti juures. Ajutine hammas täidab tühimikku paranemise ajal. Mõned kuud hiljem paigaldatakse alaline hambakroon, mis kinnitub uue juure abil tugevalt lõualuusse ja suus on tunne nagu oleks tegemist oma hambaga.

Valik on teie – tavaline sildprotees või implantaat?

Alternatiivina saab puuduvat hammast asendada ka tavalise sildproteesiga. Sildproteesi kinnitamiseks tuleb terved hambad, mis jäävad tühjast kohast paremale ja vasakule, ära lihvida, et need toimiks nagu silla toestustalad. Protees kinnitub sillale kroonide abil. Sild, mis tühimiku täidab, on kroonide vahel. Alguses on see lõualuule piisavalt lähedal ning näeb välja nagu loomulik hammas, aga samas ei koorma see lõualuud nagu päris hammas.

Mittepiisava koormuse tõttu hakkab luu aja jooksul taanduma sarnaselt lihastega, kui neile küllaldaselt tööd ei anta. Koos luuga taandub aga ka igemejoon puuduva hamba kohal. Selle tõttu ongi tavalise sildproteesi osad sageli nähtavad, kui inimesed naeravad või räägivad.

Kui tühi koht asub hambarea lõpus või on mõnel külgneval hambal selgelt lühem eluiga ja ta on seetõttu silla toestuseks sobimatu? Sellise juhul kasutatakse eemaldatavaid osalisi proteese, mille jaoks on vaja hoidjaid – hammastele kinnituvaid väikeseid metallist klambreid. Need klambrid aga koormavad aja jooksul proteesi hoidvaid hambaid, mis võib omakorda põh- justada hammaste kaotuse.

Implantaadid – parim lahendus igas olukorras

Implantaadi kroon ei vaja kinnitamiseks hoidvaid klambreid. Ühtegi hammast ei ole vaja ka väiksemaks lihvida. Säilib lõualuu loomuliku kuju. Friadenti implantaadid jäljendavad loodusliku hambajuure anatoomiat nii, et luu ja igemed on õigesti koormatud ning vormitud. Keegi ei märka imepisikest erinevust, isegi mitte teie ise. Uus hammas toimib sarnaselt tema loomulike naabritega. Implantaade eest tuleb hoolitseda täpselt samamoodi nagu ülejäänud hammaste eest ning see püsib paigal – isegi siis, kui jätkate innukalt sportimist. 

 

Nagu midagi poleks kunagi juhtunudki – implantaadid mitme hamba puudumisel!

Hambaimplantaadid pole pelgalt tühimike täitmiseks.
Väikesed titaanist kruvid on meditsiiniline kõrgtehnoloogia. Kui teie naeratus tundub olevat väsinud, mitu hammast on puudu või vananenud proteesid põhjustavad üha enam probleeme, siis on teil siiski olemas võimalus aega tagasi pöörata ning teie hambad võivad taas kord nagu uued välja näha.

Ühe hamba implantaat on eriti elegantne lahendus. Hoolimata sellest, kas reast on puudu üks või mitu hammast, asendatakse iga üksik hammas ning taastatakse algne olukord. Kui puudu on kolm või enam hammast, võite otsustada implantaatsilla paigaldamise kasuks. Selle uue lahenduse puhul on kroonid üksteisega seotud ja sõltuvalt tühimiku suurusest toetab neid stabiilne kahest või enamast implantaadist koosnev alus.

Pärast täpset planeerimist asetatakse uued hambajuured lõualuusse enamasti ühe raviseansi jooksul. Ajutine protees täidab tühikud paranemisprotsessi ajal. Pärast paranemist asetatakse püsikroonid või sild lõplikult implantaatidele.

Valik on teie – tavaline sildprotees või implantaat?

Üks võimalik alternatiiv implantaatidele on traditsiooniline sildprotees. Samas tuleb selle toestamiseks kasutada tühikust paremal ja vasakul asuvaid hambaid. Hambad lihvitakse ära, et neile saaks asetada kroonid, mille külge silla komponendid kinnituvad. On kahju, kui tegemist on täiesti tervete hammastega. Lihvimine tähendab, et hambad kaotavad oma kaitsva emailikihi. Silda toetavad hambad saavad suurema koormuse osaliseks, see aga võib nende eluiga lühendada.

Kui tühik asub hambarea lõpus, võib hambaarst pakkuda alternatiivina ka osalist proteesi. Sama kehtib ka siis, kui tühik on liiga suur selleks, et seda saaks traditsioonilise sildproteesiga stabiilselt sulgeda. Lihtne osaline protees kinnitatakse allesjäänud hammaste külge metallklambritega. Metallklambreid ja proteesi plastikosa toestavad ka igemed ja lõualuu. Klambrid võivad aja jooksul allesjäänud hambaid kahjustada. Kõrgekvaliteedilisi osalisi proteese saab hammaste külge kinnitada ka lukkude abil. See tähendab, et hambaid tuleb lihvida ja katta kroonidega nagu hammastele toetuva sildproteesi puhulgi.

Implantaadid – parim lahendus igas olukorras

Kõik eelmainitu pole implantaatide puhul vajalik. Väikesed titaanist kruvid on kunstlikud hambajuured, mis toestavad turvaliselt uusi hambakroone ise nähtamatuks jäädes. Terveid hambaid pole vaja lihvida, kroonidega katta, ega ka klambritega ühendada. Hambaimpantaadid on loomulikest hammastest eristamatud, sest näevad täpselt samasugused välja ja tunduvad ka suus oma hammastena – nagu poleks midagi kunagi juhtunudki.

 

Elu hammustades! Lahendused implantaatidega hammasteta lõualuu puhul. 

Kui teil pole üla- või alalõuas enam mitte ühtegi hammast.
Hambaimplantaatidega saate taas korralikult hammustada. Täisproteesi kindlalt toestamiseks on vaja vaid kahte kuni nelja uut hambajuurt. Sildproteesi saab kinnitada kuuele implantaadile. Implantaadid tagavad teile täieliku turvalisuse igas olukorras, sest saate taas tugevalt hammustada ja protees ei tule enam ootamatult lahti.

Täisprotees kinnitatakse implantaatide külge spetsiaalsete hoidesüsteemide abil, mis koosnevad kahest osast. Üks osa on püsivalt kinnitatud implantaadile, selle vastasosa kinnitub proteesile. Eri osad ühenduvad omavahel justkui nupuvajutusega. Protees on tugevalt kinnitatud.

Puhastamise ajaks saab proteesi kergelt eemaldada ja pärast sama lihtsalt tagasi panna. Kui soovite, saab proteesi ka püsivalt implantaatidele kinnitada. Kui paigaldada lõualuusse vähemalt kuus implantaati, saab neile püsivalt kinnitada sildproteesi. Protees on sellisel juhul nii tugevalt kinnitatud, et toestavat roosat plastikosa polegi vaja.

Pärast täpset planeerimist asetatakse uued hambajuured lõualuusse ühe raviseansi jooksul. Paranemisprotsessi käigus ühinevad need täielikult luuga ja moodustavad ühtse terviku. See tähendab, et pärast suhteliselt lühikese aja möödumist saab paigaldada uue proteesi või silla ülejäänud komponendid. Sageli on võimalik protees uutele juurtele kinnitada juba implantaatide paigaldamise ajal. Tulete kokkulepitud ajal hambaarsti kabinetti või haiglasse ja lahkute mõni tund hiljem tugevalt kinnitatud kaunite hammastega.

Implantaatide jaoks pole kunagi liiga hilja.

Te saate süüa, rääkida ja naerda oma implantaatidele kinnituvate uute hammastega just nagu aastaid tagasi päris hammastega. Teil on turvatunne, mida tavapäraste proteesidega on raske või isegi võimatu saavutada.

Kui teie oma hambaid, mida oleks saanud proteesi kinnitamiseks kasutada, pole enam olemas, ja isegi kui teil on veel mõned hambad alles, pole need sageli sobilikud proteesi püsivaks vundamendiks. Lihtprotees kinnitub limaskestale ja protees püsib ainult tänu vaakumühendusele suu limaskesta ja proteesi vahel. Kuna lõualuu hakkab vähese koormuse tõttu aja jooksul taanduma, väheneb ka vaakumühendus ja lihtprotees tuleb asendada uuega.

Kas peate hakkama seadma oma elu hambaproteeside järgi?

Implantaatidega pole teil seda vaja karta. Kunstlikud hambajuured kinnituvad turvaliselt lõualuusse ja neid saab paigaldada igas eas ning praktiliselt igas olukorras. Hambaarst saab säilitada teie viimased allesolevad hambad ja liita nad harmooniliselt proteesiga. Kui olete juba pikka aega kandnud täisproteesi, siis võib teie lõualuu olla õhuke ja implantaatide jaoks liiga kitsas. Sellisel juhul saab hambaarst või implantaatidele spetsialiseerunud kirurg ettevaatlikult lõualuud juurde ehitada teie oma luumaterjaliga või naturaalsete asendusmaterjalidega. Päevakirurgiline protseduur ei ole traumaatiline ja kogetu vajub peagi unustusse. Paranenud elukvaliteet on püsiv, sest Friadent originaalimplantaatidel on kõik vajalikud omadused, kestmaks õige hoolduse puhul kogu elu. Nautige elu paremaid külgi oma uute implantaatidega piinlikkust tundmata. 

 

Korduma kippuvad küsimused hambaimplantaatide kohta A-st Ü-ni

Kas hambaimplantaadid võiksid olla lahendus ka teie jaoks? Kas soovite rohkem teada saada huvitavatest võimalustest? Kõige sagedamini esitatud küsimused ja vastused implantaatide kohta on kogutud järgnevatele lehekülgedele märksõnadega A-st Ü-ni.

 

A Allergia

Kas on võimalik, et olen hamba- implantaatide vastu allergiline? Hambaimplantaate on kasutatud üle 40 aasta. Kogu selle pika aja jooksul pole tuvastatud allergilisi reaktsioone. Titaanil pole ühtegi allergeenset komponenti ja see on kehas täiesti neutraalne. Kroonides ja sildades kasutatavatest materjalidest on keraamika osutunud kehale kõige sobivamaks. Allergiariskid metallidel ja plastikutel varieeruvad. Laske oma hambaarstil endale soovitada just teile kõige paremini sobivat materjali.

 

H Hammaste hooldamine

Kuidas hambaimplantaatide eest hoolitsetakse?
Implantaatidele kinnituvad uued hambad pole pelgalt välimuselt loomulike hammaste moodi, neid saab täpselt sama lihtsalt puhastada hambaharja ja hambapastaga. Implantaatide puhastamisel on hambavahed ja igemepiirid eriti olulised. Neisse piirkondadesse koguneb palju baktereid, mis ründavad igemeid ja aja jooksul võivad rünnata ka implantaati ümbritsevat lõualuud. Seda saab ära hoida hambaniidi ja teatud puhkudel väikeste hambavahede puhastamiseks mõeldud harjade abil. Hambaarsti kabinetis näidatakse teile, kuidas neid instrumente kasutada ja pakuvad regulaarsete intervallidega (näiteks iga kolme kuu tagant) professionaalset hambapuhastust, mille käigus eemaldatakse hambakatt ja teie hambad näevad välja justkui uued. Ennetavatel protseduuridel suuhügienisti juures tuleks käia regulaarselt.

Hammaste materjal

Vaadake "Keraamika" K tähe alt.

Haigused

Kas on haigusi, mille tõttu ei saa implantaate paigaldada? Tegelikult mitte. Kui teil on raske süsteemne haigus, nagu südame-veresoonkonna haigused, tõsine neerukahjustus, soodumus veritsusele või nõrgenenud immuunsüsteem, peaksite sellest hambaarsti teavitama. Mõnikord võivad ravimite kõrvaltoimed mõjutada paranemisprotsessi ja seetõttu peaksite esimesel visiidil teavitama hambaarsti kõigist ravimitest, mida te regulaarselt võtate. Hambaarst arvestab teie tervislikku seisundit.

Vaadake ka "Ravimid" R tähe alt.

Hambakroonide täiusta- mine ja väljavahetamine

Kas implantaatidele kinnituvaid hambakroone saab välja vahetada või uute hammaste kaotuse puhul laiendada?

Jah, kroone saab asendada või täiustada igal ajal. Friadenti ühe hamba implantaati saab raskusteta muuta sild- või täisproteesi aluseks ka paljude aastate pärast.

Mul on juba tavaline täisprotees. Kas vajan implantaatidele kinnitamiseks uut?

Kui olemasolev protees tagab implantaatide optimaalse koormamise ja hea mälumisfunktsiooni, siis saab seda ajutiselt kohandada implantaatidele kinnitamiseks. Küsige oma hambaarstilt, sest tema oskab hinnata olukorda ja soovitab parimat lahendust teie jaoks.

Mis juhtub, kui kaotan ühe oma hammastest, millele protees kinnitub?
Kui hammas tuleb eemaldada, näiteks juurepõletiku tõttu, saab selle üldjuhul ilma raskusteta implantaadiga asendada. Proteesi toestust ja võib-olla ka proteesi ennast täiustatakse vastavalt. 

 

Implantaatide kohene koormamine

Mida täpselt tähendab „kohene koormamine” ja kas see kehtib ka minu kohta?
Tavaliselt järgneb implanteerimisele paranemisperiood, mille kestel implantaadile koormust ei rakendata. Selleks ajaks kaetakse tühimik hambareas klassikalise ajutise proteesiga, mis tavaliselt kinnitatakse naaberhammaste külge. Samas kasutatakse kohese koormamise puhul uusi süsteeme ja meetodeid, mille puhul kindlate näidustuste korral saab proteesi või ajutise proteesi kohe implan- taatidele kinnitada. Patsiendile paigaldatakse implantaadid ja juba samal päeval ka loomuliku välimusega püsivad hambad.

See, kas kohene koormamine on teile sobiv, sõltub teie lõualuu olukorrast ja implantaatide asetusest.

Vaadake ka "Ravi kestus" R tähe alt.

Implantaatide kohene paigaldamine

Kas implantaate saab paigaldada kohe pärast hammaste eemaldamist?
Jah, tänapäeval on see sageli võimalik. Implantaat paigaldatakse värskesse haava kohe pärast hamba eemaldamist. Seda nimetatakse koheseks implantaadi paigaldamiseks (mitte segi ajada kohese implantaatide koormamisega).

Implantaatide materjal

Millest implantaate tehakse?

Friadenti implantaadid on valmistatud puhtast meditsiinilisest titaanist. See materjal on tõestanud oma headust ja praegu tehakse 99% kõigist hambaimplantaatidest puhtast titaanist, mis on väga püsiv ja organismiga hästi ühilduv. Samuti moodustab titaan luukoega tugeva terviku. Need positiivsed omadused on juba aastakümneid leidnud kinnitust mitte pelgalt hambaimplantaatide vallas, vaid ka paljudes teistes meditsiinivaldkondades, nagu näiteks liigesproteesid.

Titaani hõbehall värvus pole ka puuduseks, sest implantaadid, nagu naturaalsed hambajuuredki, on täielikult lõualuu sees ning seega nähtamatud. Valged keraamilised implantaadid on samuti mõned aastad saadaval olnud. Esimese põlvkonna alumiiniumoksiidist keraamika polnud piisavalt tugev, et pakkuda titaanile tõelist konkurentsi.

Kõige uuemad keraamilised implantaadid on tehtud äärmiselt stabiilsest tsirkoonoksiidist, kuid on veel testimisfaasis. Titaan on endiselt implantaatide materjalide seas konkurentsitult eelistatuim materjal.

 

Kaunid hambad

Mul on vaja vaid paari implantaati, aga ma tahaksin, et mu ülejäänud hambad näeksid paremad välja. Kas hambaarst saab aidata?

Hambaarst saab korduvalt tumedamat värvi hambaid valgendada. Koledaid esihambaid saab katta plastikust või keraamikast fassaadiga. Implantaatide kroonid tehakse juba algselt valgemad või muudetakse uue hamba kuju vastavalt vajadusele. Küsige oma hambaarstilt. Hambaarst saab pakkuda lahendust paljudele probleemidele.

Keraamika

Milliseid materjale kasutatakse kroonides?
Enamik kroone ja sildu on metallist või metalli sulamitest, mis on kaetud päris hammastega kokku sobivat värvi keraamikaga. Kõrgekvaliteediline esteetiline alternatiiv on portselan. Tsirkoonoksiidist keraamika oma tugevusega on eriti sobilik implantaatproteeside jaoks. See sobib üksiku hamba krooniks ja ka suuremateks sildadeks ning see peegeldab valgust loomuliku hambaemailiga ühte moodi. See tähendab, et protees on loomulike hammastega praktiliselt identne.

Konsultatsioon

Kuidas ma saan valmistuda kon- sultatsiooniks hambaarstiga? Te peaksite olema küllaldaselt informeeritud juba enne vas- tuvõtule minekut. See juhend sisaldab olulist baasinfot, mida peaksite teadma. Kasutage vastuvõttu selleks, et küsida tekkinud küsimusi. Tehke eelnevalt oma küsimustest nimekiri, et te midagi ei unustaks. Ärge unustage hambaarsti teavitada muudest haigustest ja ravimitest, mida te regulaarselt võtate. 

Kvaliteet

Kas implantaadid erinevad üksteisest kvaliteedi poolest?
Nagu praktiliselt kõikide asjade puhul on väga kõrge kvaliteediga implantaate ja vähem kvaliteetseid. Näiteks esinevad erinevused implantaatide kujus, eelkõige pinna osas. Implantaadi pinda saab muuta parandades nõnda titaani koesobivusomadusi, samas võib neid omadusi ka halvendada.

Laske oma hambaarstil ennast alati teavitada kasutatava implantaadi omadustest. Küsige pikaajaliste kogemuste kohta. Küsige ka varuosade pikaajalise saadavuse kohta juhuks, kui protees peaks tulevikus uuendamist vajama.

Miks ma võin Friadenti implantaate usaldada?
Friadenti implantaadid on kvaliteetne Saksa toodang, mille disain põhineb aastakümnete pikkustel uuringutel, arendustööl ja kliinilistel kogemustel. Need on kõrge täpsusega tootmise tulemus. Alates tooraine ostmisest järgitakse kogu tootmisprotsessi käigus rangeid kvaliteedistandardeid.

Tootevalik sisaldab implantaate, eri läbimõõdus ja pikkuses. Nii saab hambaarst valida parima implantaadi konkreetselt teie jaoks. Kõik implantaadid on valmistatud puhtast meditsiinilisest titaanist ning omavad unikaalse mikrostruktuuriga pealispinda, mis toetab aktiivselt luu paranemisprotsessi.

Kõrgtehnoloogilise pealispinna omadused võimaldavad luurakkude ladestumist otse implantaadile ja uue luukoe moodustumist. Friadenti implantaadid pakuvad parimaid tingimusi optimaalseks paranemiseks.

Friadent pakub esteetilisi proteesilahendusi igaks olukorraks. Ja kui Friadenti implantaatidele kinnitatud hambakroonid kunagi vahetamist vajavad, võite olla üpris kindel, et teie hambaarst on võimeline hankima kõik vajalikud komponendid ka aastaid hiljem, hoolimata sellest, kus maailmanurgas te asute.

 

L Lennujaama turvakontroll

Kas metallidetektorid hakka- vad minu implantaatide pärast piiksuma?
Ei, ärge muretse selle pärast. Implantaadid pole magnetilised ja need on liiga väikesed, et detektorit aktiveerida. Ja kui detektor tõepoolest piiksuma hakkab, siis on teil olemas implantaadipass, mis lahendab probleemi lihtsalt ning kiiresti.

Luu siirdamine

Millal on luu siirdamine vajalik?

Kui lõualuus pole ühtegi ham- mast ja see ei saa pika aja jooksul loomulikku mälumiskoor- must, siis luu lõpuks taandub. See on sarnane protsess lihaste taandarengule, kui neid enam ei kasutata. Teatud bakterid võivad samuti luud hävitada. Seda nimetatakse periodontiidiks, mis on hammast kinnitavate sidemete põletikuline haigus. Kui luu on nõrgenenud või õhuke, siis soovitab hambaarst luu siirdamist. Luukude taastatakse patsiendi oma luukoega või luu asendusmaterjaliga nii vähe traumeerivalt kui võimalik. Sageli kasutatakse segu patsiendi oma luust ja luu asendusmaterjalist. Siirdatav materjal asetatakse kihthaaval otse luule, kus keha muudab selle tugevaks luuks. Luud saab sel moel laiendada või tõsta.

Luu siirdamist saab sageli teha implantaatide paigaldamise ajal või tehakse seda eraldi protseduurina enne implanteerimist.

Põskkoopa põhja tõstmise meetod

Ülalõualuu tagaosas tõstetakse luud enamasti põskkoopa põhja tõstmise meetodil. See ennetab implantaadi liikumist põskkoopasse.

 

Maksumus

Kui palju see kõik maksma läheb?
Hind sõltub ravi ulatusest. Teie hambaarst (või implantoloog, kelle juurde teid on suunatud) arutab seda teiega enne ravi.

 

Päevakirurgiline protseduur

Kas üldnarkoosi pole tõesti vaja?

Ei. Lokaalanesteesiaga saab täielikult ennetada igasugust valu. Ajal, mil hambaarst valmistab ette implantaadi kohta luus või paigaldab implantaati, tunnete vibratsiooni ja kerget survet, kuid mitte valu. Enamiku patsientide jaoks on see tunne sarnane tavalisele kaariese ravile, mida viiakse samuti läbi kohaliku tuimestusega. Samas, kui te siiski soovite protseduuri ajal magada, saab hambaarst teile selgitada üldanesteesia mõjusid.

Kas implantaatide paigalda- mine on tõesti päevakirurgiline protseduur?
Jah. Implantaate paigaldav hamba- arst töötab traumavabalt ja turvali- selt. Nii saab ambulatoorsele pat- siendile ühe ravisessiooni käigus paigaldada mitmeid implantaate. 

 

R Ravi kestus

 

Mitu korda ma pean hambaarsti juures käima uute hambajuurte tõttu?
See sõltub ravi tüübist ja ulatusest. Esimesel vastuvõtul vastab arst teie küsimustele, tehakse esimesed uuringud ja raviplaan. Juba pisut hiljem saab uued hambajuured lõualuusse implanteerida ühe ravisessiooni jooksul. Selle protseduuri käigus teeb hambaarst igemesse implantaadi tulevases asukohas väikese sisselõike, mis pärast implantaadi paigaldamist kinni õmmeldakse. Paar päeva hiljem kon rollitakse haava veendumaks, et see korralikult paraneb. Umbes kümne päeva pärast niidid eemaldatakse.

Nüüd saate paranemise faasis oodata luu taastumist ilma lisaprotseduurideta. 

Ravimid

Kas teatud ravimitega võib tekkida koostoimeid?

See on võimalik mõnede ravimitega. Näiteks kortisoon võib muuta organismi ainevahetust ja immuunsüsteemi nii, et tekivad probleemid paranemisprotsessidega. Antikoagulandid võivad põhjustada tõsiseid verejookse implantaatide paigaldamise ajal. Kui te peate regulaarselt ravimeid tarvitama, siis konsulteerige eelnevalt hambaarstiga. 

Raviprotsess

Kuidas ja millal paigaldatakse hambad implantaatidele? Normaalse paranemisprotsessi käigus moodustavad implantaa- did luuga terviku ülalõualuus umbes kuue kuuga ja alalõualuus umbes kolme kuuga. Teie uued hambakroonid saab seejärel kindlalt paigaldada.

Hambaarst paljastab implantaadi pea ja kruvib sinna ajutiselt väikese igeme vormija, mis aitab anda igemele tulevase proteesi profiili. Selles faasis tehakse jäljend. Hambatehnik kasutab seda jäljendit alusena proteesi valmistamisel. Pärast värvide täpset sobitamist ja sobivusproovi, kinnitatakse protees turvaliselt implantaatidele.

Kas ma olen ravi ja paranemisprotsessi ajal ilma hammasteta? Ei. Kui teil oli enne ravi eemaldatav protees, siis vajab see vaid vähest kohandamist, et saaksite selle kasutamist jätkata.

Kui teil polnud enne eemaldatavat proteesi, saab tühimiku katta ajutise proteesiga. Mõnedel juhtudel saab selle kohe implantaatidele kinnitada. Selliste pikaajaliste ajutiste proteeside puhul on väga keerulisi lahendusi, mis on lõplikest kroonidest ja teie loomulikest hammastest praktiliselt eristamatud. 

Riskid

Kas hambaimplantaatide paigal- damisega kaasneb riske? Implantaatide paigaldamine on lihtne kirurgiline protseduur. Tüsistused, nagu veresoonte ja närvide vigastused implantaatide paigaldamisel, on siiski võimali- kud. Samas on need tänapäeval äärmiselt ebatõenäolised tänu arenenud planeerimisele ja diagnostikale. Kui implantaadi paigaldab kvalifitseeritud ham- baarst, pole riskid suuremad kui tarkusehamba väljatõmbamisel. Äkiline äratõuke reaktsioon on paranenud implantaadi puhul sa- muti väga ebatõenäoline. Samas, harvadel juhtudel ei hoia luu imp- lantaati piisavalt kindlalt. Sellisel juhul ei ole implantaat koormami- sele piisavalt vastupidav ning tu- leb tõenäoliselt lokaalanesteesias eemaldada. Enamasti saab soovi korral sama protseduuri käigus uue implantaadi paigaldada.

Ja kui implantaat infitseerub?

Piisavalt vara avastatud bakterite poolt põhjustatud infektsioone saab enamasti edukalt ravida. Kui käite suuhügienisti juures regulaarsetel ennetus- ja hooldusvisiitidel ning puhastate oma hambaid regulaarselt ka kodus, on infektsiooni teke vähetõenäoline.

SSport

Kas saan pärast implantaatide paigaldamist endiselt tegeleda spordiga?
Sportimine pärast implantaatide paigaldamist ei ole probleem. Samas, kui tegelete jõuliste spordialadega, peaksite esmalt oma hambaarstiga nõu pidama. Paranemisprotsessi mõjutamise vältimiseks võib soovitada paari puhkepäeva.

Suhkruhaigus

Kas mulle tohib implantaate paigaldada kui ma olen diabeetik? Jah. Aga teie suhkruhaigus peab olema hästi kontrollitud. Kui diabeet on halvasti kontrolli all või ravimata, võib see ainevahetuse protsesside kaudu paranemist aeglustada. Kui tekib kahtlusi, siis konsulteerib hambaarst teie arstiga.

Suitsetamine

Kas hambaimplantaadid sobivad suitsetajatele?
Suitsetamine ohustab tõsiselt implantaatide pikaajalist vastupidavust. Arutage seda oma hambaarstiga, sest tema oskab hinnata riske just teie puhul.

Südamestimulaator

Kas implantaadid võivad mõjutada südamestimulaatorit?

Ei. Implantaatidel puudub elektro- magnetiline efekt ja nad ei mõjuta kuidagi stimulaatori tööd.

 

Toit

Kas ma võin hambaimplantaatidega tavapäraselt hammustada ja süüa?
Hoolimata sellest, kas teil on krooni, silla või täisproteesiga implantaat, saate süüa, hammustada ja naeratada just nagu päris hammastega. Protees on kindlalt kinnitatud implantaatide külge ja te võite ennast sellega turvaliselt tunda. 

Töö 

Millal ma pääsen tööle? 

Enamasti saate elada normaalset elu juba päev pärast operatsiooni ning minna tagasi tööle mõni päev hiljem.

 

V

Kas pärast protseduuri on mul valud?
Ige on tõenäoliselt esimese paari päeva jooksul peale protseduuri tundlik, aga ei veritse. Teie põsk võib paiste minna ja võite tunda ebamugavust. Samas ei vaja enamik patsiente järgmisel päeval isegi valuvaigistit ning nad saavad pöörduda tagasi oma tavapärase elu juurde.

Vanus

Kas hambaimplantaatide paigaldamise jaoks on vanuse alampiir?
Luukasv peaks olema lõppenud selleks ajaks, kui implantaate

Valu

Kas pärast protseduuri on mul valud?
Ige on tõenäoliselt esimese paari päeva jooksul peale protseduu- ri tundlik, aga ei veritse. Teie põsk võib paiste minna ja võite tunda ebamugavust. Samas ei vaja enamik patsiente järgmisel päeval isegi valuvaigistit ning nad saavad pöörduda tagasi oma tavapärase elu juurde. 

Vanus

Kas hambaimplantaatide paigaldamise jaoks on vanuse alampiir?
Luukasv peaks olema lõppenud selleks ajaks, kui implantaate paigaldatakse. Eeldatakse, et see on lõppenud umbes 18. eluaastaks. Tüdrukutel lõppeb kasvamine üldjuhul varem kui poistel. Kahtluste tekkimisel saab luude olukorda kontrollida randmeluude röntgenuuringutega.

Kas implantaatide paigaldamisel on kõrge iga vastunäidustuseks? Kunagi pole liiga hilja oma elukvaliteeti parandada implantaatidega. Raviprotseduur on nii madala riskiga, et implantaate saab paigaldada patsientidele vanuses 70, 80 või isegi 90 aastat. Ülemist vanusepiiri ei ole. Kui tervis on korras ja olete sobilik mistahes muuks hambaprotseduuriks, siis võib teile ka implantaate paigal- dada.

Vastupidavus

Kui kaua implantaadid vastu peavad?
Pärast paranemisprotsessi on õigesti paigaldatud kvaliteetne implantaat paljude mõjurite suhtes vastupidavam kui loomulik hambajuur. Optimaalse proteesi poolt avaldatud survega titaanist implantaat ei lähe katki. Ja see on immuunne kaariesele.

Järjepidev hügieen hoiab igemed ja implantaadi ümbruse tervena. Sobiva hooldusega võivad implantaadid kesta terve eluea.

Võõrkeha tunne

Kas hambaimplantaat tundub suus nagu minu enda oma või tunnen ma seda võõrkehana oma suus?

Hambaimplantaat tundub loomu- lik, kui räägite, sööte või naerate. Te ei tunne mingit erinevust. 

 

Ö Öö 

Kas ma pean implantaatidele kinnituvad proteesid ööseks eemaldama?
Üldjuhul ei pea. Tavapärased proteesid tuleb ööseks eemaldada, sest nad võivad magamise ajal lahti tulla ning ummistada neelu või hingamisteed. Implantaatidele kinnituv protees on aga tugevalt kinnitatud ning seetõttu võib selle ööseks hirmu tundmata paigale jätta. Teie hambaarst annab selle kohta täpsemat teavet olenevalt teie proteesitüübist.

Kas on veel midagi, mille pärast ma muretsema peaksin? Lühidalt: ei. Võtke oma implantaa- te kui loomulikku osa oma kehast. Saate süüa, rääkida, teha trenni, naeratada ja elada täisväärtuslikult. Pole erinevust teie loomulikest hammastest.